V Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych – Jastrzębie Zdrój

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2009r.
Wydarzenie z dnia 20.06.2009r.

W sobotnie przedpołudnie przy ulicy Północnej rozegrano V Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych. Zanim zawodnicy przystąpili do ćwiczeń bojowych, ulicami Jastrzębia Zdroju przejechały barwne zaprzęgi.

Następnie ochotnicy z kilkunastu jednostek straży pożarnych w historycznym umundurowaniu wystartowali w zawodach, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, dobiegnięcia do sikawki konnej przy zbiorniku wodnym, sprawienia sikawki i wybudowania linii gaśniczej.
Ćwiczenie kończyło podanie prądu wody ze zbiornika wodnego i przewrócenie ognika. Przyznając punkty, komisja sędziowska oceniała wartość historyczną prezentowanego sprzętu, umundurowania i wyposażenia. Wszystkich strażaków obowiązywało ubranie bojowe, hełm strażacki, pas bojowy z zatrzaśnikiem i toporkiem oraz wysokie buty.

Nasza jednostka już po raz kolejny wystawiła trzy drużyny: męską, żeńską oraz najmłodszych strażaków z Widowa – drużynę smerfów. Pierwszy raz podczas zawodów w Jastrzębiu nie dopisała pogoda. Zawody rozgrywane były w strugach deszczu. Nie zniechęciło to jednak naszych druhów.

Pierwszą grupą startującą były drużyny dziecięce. Smerfy z Widowa pokazały że, nasza jednostka nie musi obawiać sie o swoją przyszłość, ponieważ ma już swoich godnych następców. Dzieciaki startowały na małej pompie przenośnej. Poza naszymi smerfami w zawodach wzięły udział jeszcze dwie drużyny w tym przedziale wiekowym.

Następnie startowały drużyny żeńskie. Nasze dziewczyny startowały jako drugie ostatecznie zajmując trzecie miejsce za ekipami z Jastrzębia Górnego i Chróścina

Jako ostanie startowały drużyny męskie. Tutaj konkurencja była największa ponieważ do zmagań przystąpiło aż 12 drużyn. Nasi reprezentanci startowali jako ostatni. Po ocenie zaprzęgu, bryczki oraz umundurowania strażacy z Widowa przystąpili do konkurencji bojowej. Z czasem 34sek i 0pkt karnych finalnie znaleźli się na podium zajmując trzecie miejsce.

Naszym reprezentantom, tym mniejszym i tym większym dziękujemy za udział i gratulujemy zajętych miejsc.