IX Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku – Szemrowice 2012

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2012r.
Wydarzenie z dnia 03.06.2012r.

W dniu 03.06.2012r. przeprowadzono w Szemrowicach (woj. opolskie, pow. oleski, gm. Dobrodzień) Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku, dla drużyn seniorów – żeńskich i męskich. Wystartowało aż 35 ekip!

W zawodach wzięło udział 10 drużyn żeńskich i 25 drużyn męskich. Były to już IX zawody z kolei rozgrywane w Szemrowicach. W tych nietypowych zmaganiach nie liczą się lśniące strażackie MAN-y czy Iveca, nie ma punktów za nowoczesny sprzęt strażacki. Tutaj strażacy chwalić się mogą zabytkowymi sikawkami konnym. Oprócz sikawek mile widziane na Zawodach Sikawek Konnych na Górnym Śląsku są także historyczne stroje.

Zawody rozegrano w konkurencjach:

Sikawki przenośne żeńskie
Sikawki przenośne męskie
Sikawki konne żeńskie
Sikawki konne – męskie

Na czym polegały zawody w Szemrowicach? Dowódca z 6 strażakami najpierw musieli pokonać tor przeszkód: równoważnię, drabinę oraz tunel do czołgania. 4 strażaków brało nosze i biegło do wnętrza domku, gdzie musieli uratować rannego. Z manekinem na noszach biegli z domku do punktu sanitarnego, następnie mogli przy sikawce konnej pomóc kolegom w akcji gaśniczej.
Strażacy musieli strumieniem wody strącić trzy ogniki oddalone od prądownika o 5 metrów. Po strąceniu ogników sędzia zatrzymywał stoper.

Nasza jednostka starowała w koronnej kategorii – sikawki konne męskie, która była najliczniejsza pod względem startujący ekip. Wylosowaliśmy 14 miejsce startowe – jak się później okazało nie nie do końca szczęśliwe, ponieważ na ok. kwadrans przed startem zaczął padać deszcz, który po części wpłynął na końcowy czas uzyskany w ćwiczeniu bojowym. Po podliczeniu czasu jaka uzyskała nasza jednostka – 48,8s bez pkt. karnych ostatecznie uplasowaliśmy się na 11 miejscu (na 18 startujących).

Dla tych, którzy przeoczyli imprezę, mamy dobrą wiadomość: za rok zawody obchodzą swój jubileusz – mamy nadzieję ze znów spotkamy się w Szemrowicach – już po raz dziesiąty!

Skład drużyny:
1. Marek Rychlik