IX Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych – Jastrzębie Zdrój

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2013r.
Wydarzenie z dnia 22.06.2013r.

W sobotę 22 czerwca w Jastrzębiu Zdroju przy ul. Północnej odbyły się IX Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych woj. Śląskiego. Zawody rozpoczęły się od przejazdu zaprzęgów konnych ulicami miasta. Następnie wszyscy zebrali się na placu rozgrywania zawodów. W zmaganiach startowały zarówno zespoły już doświadczone, jak i dzieci oraz młodzież. Zawody rozegrano w kategoriach: drużyny seniorów (męskie i kobiece), drużyny młodzieżowe (chłopcy i mieszane) oraz drużyny dziecięce (w tej kategorii nie przeprowadzono klasyfikacji).
Nasza jednostka wystawiła 3 drużyny: jedną męską oraz dwie młodzieżowe drużyny mieszane.

W ramach zawodów rozegrana została konkurencja ćwiczenia bojowego (start ostry), a w przypadku drużyn męskich także ocena umundurowania drużyny i stanu zachowania sikawki wraz z osprzętem. Nieco inaczej wyglądały ćwiczenia bojowe drużyn męskich i młodzieżowych. Strażacy-mężczyźni po sygnale startu musieli dojechać konną sikawką do zbiornika ustawionego na placu ćwiczeń. Woźnica z jednym strażakiem wyprzęgli zaprzęg z dyszlem i odprowadzili konie w wyznaczone miejsce. Potem nastąpił start ostry.

Siedmiu strażaków z drużyny musiało pokonać tor przeszkód – równoważnię, drabinę i tunel. Następnie dobiegli do stanowiska ciesielskiego i przecięli kłodę drewna piłą kabłąkową. Przy sikawce pozostali budowali z węży linie – ssawną i gaśniczą. Na koniec wprawili w ruch ręczną pompę i gasili z odległości do 40 metrów palący się ognik.
Drużyny młodzieżowe miały do wykonania dokładnie to samo zadanie, pomijając jedynie część dotyczącą stanowiska ciesielskiego.

Reprezentanci naszej OSP zanotowali bardzo dobre starty.
W kategorii mieszanych drużyn młodzieżowych nasi młodzi strażacy zajęli pierwsze i drugi miejsce. Natomiast drużyna męska zajęła 3 miejsce ustępując jedynie drużynie gospodarzy z OSP Jastrzębie Górne oraz drużynie z OSP Zabełków. Nasza jednostka jako jedyna reprezentowała powiat gliwicki.