Gminny Dzień Strażaka połączony z festynem wiejskim – Widów 2014

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2014r.
Wydarzenie z dnia 03.05.2014r.

3 maja ochotnicy z naszej gminy obchodzili Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Poniszowicach w intencji wszystkich strażaków gminy Rudziniec, której przewodniczył kapelan powiatu gliwickiego ZOSP RP ks. Piotr Faliński. Wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. proboszcz Jan Palus. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich dziecięciu ochotniczych straży z terenu gminy dzierżąc sztandary swoich jednostek. Nie zabrakło też mieszkańców gminy oraz przedstawicieli władz m.in. wójta Gminy Rudziniec Krzysztofa Obrzut. W uroczystości udział wzięli też zaproszeni goście, m.in Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach st. bryg. mgr inż. Janusz Przybylski, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk dypl. Roman Nowogrodzki, członek Głównego Sądu Honorowego Związku OSP RP w Warszawie Tadeusz Mamok, Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu gliwickiego Andrzeja Frejno.

Po mszy św. wszyscy udali się do Widowa. Tam w kolumnie przemaszerowali  główną ulicą miejscowości na plac obok OSP Widów. Później nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Hymn odegrała orkiestra parafialna parafii Poniszowice pod batutą kapelmistrza Bernarda Palus. Później zostały wręczone medale i odznaczenia z za działalność na rzecz ochotniczego pożarnictwa. Zostały również rozdane nagrody za przeprowadzone w rym roku turniej wiedzy pożarniczej oraz za konkurs plastyczny. Po części oficjalnej strażacy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Po godzinie 17 rozpoczęła się druga, sołecka cześć festynu. Wszystkich zgromadzonych przywitała Sołtys Ewa Sztyrc, która zaprosiła do wspólnej zabawy. Po godz 18 w śląskich klimatach przybyłych gości zabawiali Simone & Denis z Warmątowic, natomiast o godz. 19 na scenie pojawił się Kabaret Kafliki. Po 20:30 rozpoczęła się zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Patrol.