X woj. zawody sikawek Konnych Jastrzębie Zdrój

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2014r.
Wydarzenie z dnia 28.06.2014r.

W dniu 28 czerwca br. w Jastrzębiu – Zdroju, na skwerze przy ul. Północnej, odbyły się X Jubileuszowe Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych Województwa Śląskiego.

W konkurencjach wzięło udział 36 drużyn w tym: 3 kobiece, 17 męskich , 11 młodzieżowych oraz 5 dziecięcych. W zawodach uczestniczyła, poza konkurencją, także drużyna z czeskiej Ostravy.

Nasza jednostka wystawiła tego roku aż 5 drużyn: męską, kobiecą, młodzieżową chłopców, młodzieżową dziewcząt oraz drużynę dziecięcą.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia zawodów przyjął nadbryg. w st. spocz. Piotr Buk. Jubileuszowe zawody otworzył Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Marian Janecki. Sędziowie oceniali wykonanie ćwiczenia bojowego oraz historyczną prezentację drużyny i sikawki. Sędzią głównym zawodów był bryg. Marek Pisarek, a sędziami pomocniczymi strażacy z KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju.
Ćwiczenia bojowe obejmowały dojazd sikawką do zbiornika wodnego. Następnie mężczyźni musieli dobiec przez tor przeszkód do stanowiska ciesielskiego i przeciąć kłodę drewna za pomocą piły ręcznej. Po wykonaniu tych czynności dobiegali do sikawki, budowali linię ssawną i gaśniczą składającą się z dwóch odcinków węża tłocznego. Następnie wprawiali w ruch pompę ręczną i podawali wodę na odległość 40 m strącając 3 ogniki. Z kolei drużyny kobiece musiały, zamiast cięcia drewna, ewakuować poszkodowanego (manekina) i przenieść do punktu opatrunkowego.

Zajęte miejsca:

Drużyny kobiece (3 startujące):
1 miejsce – OSP Ostrożnica
2 miejsce – OSP Bieńkowice
3 miejsce – OSP Widów

Drużyny męskie (17 startujących):
1 miejsce – OSP Świbie
2 miejsce – OSP Bieńkowice
3 miejsce – OSP Zabełków
udział – OSP Widów

Drużyny młodzieżowe dziewcząt (3 startujące):
1 miejsce – OSP Widów
2 miejsce OSP Jastrzębie- Górne I
3 miejsce OSP Jastrzębie- Górne II

Drużyny młodzieżowe chłopców (8 startujących):
1 miejsce – OSP Kośmidry
2 miejsce – OSP Jastrzębie- Górne
3 miejsce – OSP Ujazd
udział  – OSP Widów

Drużyny dziecięce:
startowały z jednostek OSP Widów, Zabełków, Łaziska, oraz OSP Jastrzębie-Górne.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Oddział Wojewódzki ZOSOP RP w Katowicach oraz Prezydenta Miasta Jastrzębie – Zdrój.
Nagrody wręczali : Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Jerzy Szkatuła, nadbryg.w st. spocz. Piotr Buk, Komendant Miejski PSP w Jastrzębiu-Zdroju st. bryg. Edward Deberny oraz dyrektor CMP w Mysłowicach st. bryg. Włodzimierz Bareła.
Nasi reprezentanci przywieźli 3 hełmy bojowe Calisia Vulcan KZPT, trzy węże W52, puchary, dyplomy oraz świetne humory.
Do zobaczenia z rok!