Sesja Historyczna: „Straż Pożarna w Gminie Wielowieś wczoraj i dziś”

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2017r.
Wydarzenie z dnia 27.10.2017r.

W piątek 27 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świbiu odbyła się Sesja Historyczna: „Straż Pożarna w Gminie Wielowieś wczoraj i dziś”. Na sesji można było m.in. wysłuchać wykładów związanych z historią pożarnictwa na terenie powiatu gliwickiego i gminy Wielowieś, które wygłosił historyk Grzegorz Kamiński natomiast o historii sprzętu pożarniczego opowiadał Rudolf Hyla z Szemrowic.

Dzieci i młodzież mogła wziąć udział w warsztatach z sikawką prowadzonych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Szemrowic oraz strażaków z OSP Świbie, a także zwiedzić wystawę zabytkowych sikawek konnych z terenu powiatu gliwickiego, w tym z OSP Widów. Na sesję historyczną zaproszona została również delegacja z naszej jednostki.

Sesja była sporym wydarzeniem historycznym, ponieważ po raz pierwszy spotkały się zachowane sikawki z terenu powiatu gliwickiego. Gmina Wielowieś: Czarków, Gajowice, Świbie. Gminy Rudziniec: Widów, Gmina Toszek: Kotliszowice, Miasto Pyskowice – JRG Pyskowice,
Podczas sesji zostały wręczone również nagrody oraz wyróżnienia dla laureatów konkursu plastycznego „Straż Pożarna w Gminie Wielowieś”

Ogromne podziękowania kierujemy do organizatorów tej wspaniałej inicjatywy, w szczególności do wielkiego pasjonata historii i pożarnictwa naszego powiatu Grzegorza Kamińskiego – swoją pasją zaraża Pan coraz większe kręgi lokalnej społeczności.
W imieniu własnym oraz braci strażackiej z naszego terenu – Dziękujemy!

Poniżej filmy zamieszczone na profilu Facebook’owym „Toszek Przystanek Historia Miasta” przedstawiające wystawę sikawek konnych, oraz pokaz sikawki konnej w wykonaniu OSP Świbie.

Zapraszamy również na profil FB „Toszek Przystanek Historia Miasta” gdzie znajduje się więcej zdjęć i filmów z Sesji Historycznej.