130 lat OSP Widów

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2018r.
Wydarzenie z dnia 31.05.2018r.

31 maja 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Widowie świętowała jubileusz 130-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się zbiórką przy kaplicy pw. Św. Jana Nepomucena w Widowie, gdzie została uroczyście poświęcona nowa figura Św. Floriana przez proboszcza parafii Poniszowice i zarazem członka czynnego naszej OSP ks. Jana Palus.
Później dowódca uroczystości dh Michał Schmidt w uformowanym szyku poprowadził przemarsz orkiestry, pocztu z figurą Św. Floriana, pocztów sztandarowych, delegacji, zaproszonych gości oraz mieszkańców pod remizę OSP Widów. Następnie ks. Jan Palus poświęcił miejsce w fasadzie budynku remizy, gdzie została umieszczona figura, która będzie pamiątką jubileuszu 130-lecia, ale i przede wszystkim wotum wdzięczności strażaków za opiekę Św. Floriana. Po odegraniu hymnu OSP „Rycerze Floriana” przez orkiestrę wszyscy udali się do namiotu na dalszą część jubileuszu.

Wszyscy zebrani zostali przywitani przez Prezesa Grzegorza Dusza, Naczelnika Marka Rychlik oraz Sołtys i Radną sołectwa Widów Ewę Sztyrc. W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej, księża, reprezentanci instytucji i organizacji, m.in. Członek Głównego Sądu Honorowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie druh Tadeusz Mamok, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gliwicach – druh Andrzej  Frejno, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rudzińcu – druh Andrzej Strzelczyk, Wójt Gminy Rudziniec – Krzysztof Obrzut, Przewodniczący Rady Gminy Rudziniec – Andrzej Szołtysik, Leśniczy leśnictwa Proboszczowice oraz członek honorowy naszej OSP – Marian Mrózek, Ksiądz Proboszcz Parafii Poniszowice oraz członek czynny naszej OSP – druh Jan Palus.
W jubileuszu uczestniczyły również delegacje zaprzyjaźnionych OSP wraz z sztandarami swoich jednostek, w tym delegacja z OSP Wojska (woj. śląskie, pow. tarnogórski, gm. Tworóg), delegacja OSP Raszowa (woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Leśnica), delegacja OSP Ujazd (woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Ujazd), delegacja OSP Kotulin (woj. śląskie, pow. gliwicki, gm. Toszek.) oraz delegacja OSP Chechło z sąsiedniej miejscowości.

W trakcie oficjalnej części zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Następnie głos zabrali zaproszeni goście m.in Wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Gliwicach dh Andrzej Frejno, Członek Głównego Sądu Honorowego w Warszawie dh Tadeusz Mamok, Prezes Gminny dh Andrzej Strzelczyk. Na zakończenie oficjalnej części Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Widowie oraz Sołtys Sołectwa Widów podziękowali za miłe słowa oraz zaprosili wszystkich do wspólnej biesiady.

Swoimi umiejętnościami muzycznymi z obecnymi na uroczystości podzielili się członkowie orkiestry dętej Poniszowice pod batutą Pana Bernarda Palus. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchanych zjeżdżalni, które zagwarantowały wspaniałą zabawę. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał zespół „Duo Café”

Ogromną pozytywną niespodziankę zafundowała nam Pani Teresa Tiszbierek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, która również zjawią się na naszych obchodach już po części oficjalnej. Pierwszy raz Pani Teresa odwiedziła nas 10 lat temu na obchodach 120 lecia naszej OSP. W późniejszych latach odwiedziła nas również na Zebraniu Sprawozdawczym. Również tym razem niezmiernie miło było nam Panią gościć!

Uroczystość nie odbyłaby się gdyby nie przyjaźni nam ludzie.
Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom!

– Urzędowi Gminy Rudziniec, na czele z Wójtem – Panem Krzysztofem Obrzutem
– Radzie sołeckiej i Sołtysowi Sołectwa Widów, na czele z sołtysem Ewą Sztyrc
– Firmie TOMA Auto Serwis, na czele z Panem Tomaszem Leksy
– Panu Wojciechowi Czyżowicz z Poniszowic