Powitanie nowego wozu bojowego – Volvo FL 280 4×4 GBA Bocar

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności ⇒ 2019r.
Wydarzenie z dnia 17.05.2019r.

17 maja 2019 na zawsze zapisze się w historii naszej jednostki OSP. Tego właśnie dnia przyjechał do nas fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL 280 4×4 zabudowany przez firmę Bocar. W piątkowy wieczór w blasku świateł flar i dźwięku syreny strażackiej członkowie OSP Widów, mieszkańcy Widowa, goście i sympatycy naszej jednostki  przywitali nowy wóz bojowy wjeżdżający na plac przy remizie OSP prowadzony przez nasze dwa wozy – SLKw Citroën i GBA Iveco.

Nowy samochód posiada kompozytowy zbiornik wody o pojemności 3000l oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300l. Układ wodno-pianowy napędza dwuzakresowa pompa o wydajności 2900 l/min przy niskim ciśnieniu (8 bar) oraz 400 l/min przy ciśnieniu wysokim (40 bar). W samochodzie zainstalowane jest szybkie natarcie, zwijane elektrycznie i ręcznie o dł. 60 m z prądownicą wysokociśnieniową z opcją przedmuchu linii sprężonym powietrzem. Na dachu znajduje się działko wodno-pianowe wysuwane hydraulicznie, a przy podwoziu zainstalowane są zraszacze przednie i boczne.
Auto posiada wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z głowicą z 2 najaśnicami LED. Z tyłu pojazdu znajduje się fala świetlna oraz kamera cofania, a z przodu wyciągarka elektryczna w obudowie kompozytowej. Kabina pomieści 6 strażaków w układzie miejsc 1+1+4. Ponadto samochód wyposażony jest w generator sygnałów dźwiękowych BOS 200, dodatkowy sygnał pneumatyczny, klimatyzowaną kabinę, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, przewoźną cyfrowo-analogową radiostację Motorola, nawigację GPS, belkę z dalekosiężnym oświetleniem ledowym na masce, obrotowe regały w skrytkach na sprzęt. Pojazd został doposażony w radiostacje nasobne Motorola, latarki typu Ex, pilarkę łańcuchową, nowe odcinki wężowe, agregat prądotwórczy, drabiny: nasadkową i słupkową oraz inny drobny sprzęt burzący i armaturę.
Pozostały sprzęt został przełoży z dotychczasowego wozu bojowego – Iveco.

Całkowity koszt zakupionego pojazdu wynosi 820.410,00 zł. Zakup został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w kwocie 620.925,00 zł (75% całkowitego kosztu) oraz środków z budżetu Gminy Rudziniec w kwocie 199.485,00 zł (25% całkowitego kosztu).

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować pracownikom Urzędu Gminy Rudziniec za pomoc przy stronie formalnej realizacji zakupu oraz Radnym Gminy Rudziniec z Panem Wójtem Krzysztofem Obrzutem na czele za przyznane środki z budżetu gminy na zakup tego nowoczesnego samochodu. Nowy wóz wraz z wyposażeniem z pewnością przyczyni się do podwyższenia gotowości operacyjnej i skuteczności w działaniu oraz niesieniu pomocy wszystkim, którzy będą jej potrzebować.

Poniżej przedstawiamy film prezentujący powitanie nowego wozu bojowego.

Dziękujemy wszystkim, którzy ten wieczór chcieli spędzić razem z nami, m.in Wójtowi Gminy Rudziniec Krzysztofowi Obrzut, Przewodniczącemu Rady Gminy Rudziniec Andrzejowi Szołtysik, Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Rudziniec oraz Radnej Gminnej Sołectwa Widów Ewie Sztyrc, Sołtysowi sołectwa Widów Agnieszce Tim, Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego w Gliwicach dh Andrzejowi Frejno, Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego w Rudzińcu dh Andrzejowi Strzelczyk, delegacją z OSP w Chechło, Niewiesze, Łany, Słupsko, Bycina, Raszowa i Wojska.

Oficjalne przekazanie i poświęcenie zostało zaplanowane na 20 czerwca 2019r.