remiza-osp-widow

9 maja 1999 roku otwarto i przekazano do użytku nowo wybudowaną remizę strażacką: Dom Strażaka – OSP Widów. Remiza powstała w dużej mierze dzięki pracy społecznej mieszkańców Widowa. Tego samego dnia został przekazany naszej jednostce wóz bojowy GBA, a także nowy sztandar. Uroczystości tej towarzyszył jubileusz 110 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu gliwickiego.

Historia budowy Domu strażaka 1995-1999r.

W 1994 roku na zebraniu sprawozdawczym OSP podjęto decyzję o budowie Domu Strażaka. Po skompletowaniu dokumentacji, w dniu 7 lipca 1995 roku przystąpiono do budowy obiektu, w miejscu starego budynku.

Prace wykonane przy budowie

Rok 1995 Zalewanie fundamentów, gromadzenie materiałów
Rok 1996 Murowanie ścian, szałowanie schodów
Rok 1997 Postawienie więźby dachowej, przygotowania do dalszych prac
Rok 1998

Wiosna: ustawienie okien, tynki wewnętrzne
Jesień: ze względu na wymogi prawne Urząd Gminy ogłosił przetarg na wykończenie obiektu. Wykonywanie elewacji zewnętrznej i wykończenie wnętrz zlecono firmie budowlanej. Prace te były finansowane przez Gminę Rudziniec

Rok 1999

Wiosna: prace wykończeniowe przy obejściu, budowa placu ćwiczeń, zagospodarowanie terenu wokół budynku
Materiały budowlane zakupione były ze środków Gminy Rudziniec. Stan surowy i prace wokół budynku zostały wykonane przez mieszkańców Widowa. Prace zakończono 8 maja 1999 roku.

1997 rok 2005 rok
Uroczyste otwarcie i przekazanie do użytku nowej remizy strażackiej:
„Domu Strażaka” w Widowie

W sobotę 9 maja 1999 roku podczas obchodów Dnia Strażaka otwarto nową wybudowaną remizę strażacką w Widowie. Tego samego dnia został przekazany naszej jednostce wóz bojowy GBA marki Star, a także nowy sztandar. Uroczystości tej towarzyszył jubileusz 110 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu gliwickiego. Lista gratulacyjny dla strażaków przesłał Waldemar Pawlak, prezes Państwowej Straży Pożarnej RP. Tego dnia również sztandary wszystkich jednostek zostały odznaczone Złotym Znakiem Związku.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu strażaków całej gminy Rudziniec przez Widów do punktu zbiórki, aż przed jednostkę OSP. Następnie głos zabrali przedstawiciele Zarządu Gminnego OSP, komendant gliwickiej straży pożarnej Waldemar Kawiak oraz osoby najbardziej zaangażowane w budowę naszej remizy. Później odznaczono najbardziej zasłużonych strażaków oraz przekazano nowe sztandary dla jednostek z Widowa i Byciny. Kolejnym etapem uroczystości była Eucharystia. Mszę polową na parkingu przed remizą odprawił ksiądz dziekan Alfred Klimek razem z wice dziekanem księdzem Piotrem Falińskim. Po Mszy Św. nastąpiło poświęcenie wozu bojowego, a także nowej remizy oraz symboliczne przecięcie wstęgi. Na tym zakończyła się część oficjalna uroczystości.

Mieszkańcy i goście zostali zaproszeni na poczęstunek, a później rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. W naszym święcie brało udział grono ważnych gości, którzy w większości złożyli życzenie i podpisy w naszej strażackiej kronice.

Poprzednie siedziby naszej jednostki

Remiza murowana (1940 – 1997r.)

W roku 1940 wybudowano Remizę z cegieł, która była siedzibą strażaków z Widowa aż do roku 1997. W tym czasie istniała również Świetlica OSP. Był to budynek z desek umiejscowiony przy głównej ulicy (ul. Gliwicka) na prawo od obecnego sklepu.

Dawna remiza (wyburzona) Dawna świetlica (wyburzona)
Remiza drewniana (1888 – 1940r.)

Pierwsza remiza w Widowie została wybudowana z desek przy drodze gospodarczej (obecnie droga do Państwa Tim). Wyposażono ją wtedy w sikawkę ręczną o zaprzęgu konnym.

Film o Ochotniczej Straży Pożarnej

Krótki film o OSP Widów (film z 2007r.)